Як подолати «лінощі інтернет-простору» та засвоїти свободу

Щороку під час візиту головного редактора «Дня» до Львова у насиченій програмі Лариси Івшиної є один обов’язковий момент — зустрітися зі студентами Львівського національного університету імені Івана Франка. Цього разу зустріч збіглася в часі з Всеукраїнською науково-практичною конференцією «Українські мас-медіа: традиції та виклики сьогодення», що проходила у стінах вишу 26-27 квітня. Відтак, головний редактор «Дня» — і водночас член наглядової ради Франкового університету — провела для його студентів та учасників конференції майстер-клас.
Досліджувати і вирішувати проблеми сучасної журналістики на науковому рівні зголосилися 118 учасників не тільки з усієї України, а й із Польщі, Білорусі, Росії й Нідерландів. «Важливо, щоб конференція мала практичне значення. Цьому допоможе обмін досвідом та конкретні пропозиції», — наголосив під час пленарного засідання проректор університету Мар’ян ЛОЗИНСЬКИЙ. Доповідачі презентували свої наукові дослідження в чотирьох секціях: «Українська журналістика: історичний досвід і традиції», «Сучасні аудіовізуальні ЗМІ», «Ключ до розвитку новітньої медіа системи» та «Ціннісно-професійні орієнтири сучасного журналіста». Спектр обраних тем — найрізноманітніший: від діяльності окремих публіцистів, таких як Маріуш Щигел, Тетяна Толстая, Микола Гоголь та Іван Франко, до глобальних проблем медіаосвіти, маніпуляції суспільною свідомістю, мислення свідомих журналістів, журналістської етики й культури. «Теми свідчать про ваше бажання зробити журналістику кращою, об’єктивнішою, людянішою, що нині надзвичайно важко, — звернувся до молодих науковців декан факультету журналістики Михайло ПРИСЯЖНИЙ, — однак наша журналістська місія — все життя вчитися й доходити висновків, застосовуючи різні методи».
Невипадково саме у Львівському університеті активно досліджують публіцистику «Дня». Тут щоп’ятниці студенти регулярно аналізують і обговорюють тижневий номер газети, й вони взяли собі за звичку презентувати результати своєї праці головному редактору видання. Не стала винятком й остання зустріч. Молодь розмірковувала про соціальну журналістику в газеті, про висвітлення релігійної тематики, про молодіжний вектор і формування національного міфу. (Зокрема, Юлія Тунік-Чорна виступила з доповіддю «Соціальна журналістика: проблеми та способи подачі матеріалу (на прикладі газети «День»)», Анна Свентах — з доповіддю «Ближче до культури або роль якісних ЗМІ у пропаганді культурного розвитку України», Ірина Лазуркевич, Ірина Матвіїшин — «Характер і особливості висвітлення релігійної тематики у газеті «День», Ярослава Тимощук — «День» культурний» як каталізатор культурного прогресу»).
Цікаво, що зустріч із «Днем» об’єднала львівських та острозьких студентів: із дослідженнями виступили також першокурсниці Національного університету «Острозька академія» спеціальності «Журналістика», які приїхали до Львова спеціально на майстер-клас Лариси Івшиної, — Ольга Гуртовенко «Молодіжний вектор крізь призму матеріалів газети «День» та Леся Хом’як «Формування національного міфу на шпальтах газети «День». Читачі «Дня» можуть помітити у цьому відголос традицій Острозького клубу вільного інтелектуального спілкування молоді — і матимуть рацію. Адже ідейний простір «Дня» згуртовував і продовжує гуртувати навколо себе молодь із спільним смисловим світобаченням.
— Для мене було великою честю представляти свою доповідь перед аудиторією у складі Лариси Олексіївни та студентів Львівського національного університету імені Івана Франка, — зазначила студентка Острозької академії Леся ХОМ’ЯК. — На мою думку, конференція відбулася вдало, адже порушувалися цікаві теми, на які раніше не так інтенсивно зверталася увага. Спілкування з головним редактором газети «День» дещо відрізнялося від того, як воно відбувається в академії, але водночас мало свою родзинку.
Прикметно, що студенти приділяють багато уваги дослідженню нових медіа та роботі з ними. Про необхідність вивчення нових інструментів і технологій говорила й Лариса Івшина, яка відразу ж поставила присутнім в аудиторії гостре, але дуже важливе запитання: «Я думаю про ваше велике захоплення Інтернетом, соціальними мережами, але ми повинні зрозуміти, чи є в нас Людина, яка здатна заповнити собою Інтернет і соціальні мережі, і хто буде нею керувати?» Звісно, питання риторичне, однак відповідь на нього кожен шукає в собі: чи може він запропонувати читачеві якісний контент незалежно від засобу його донесення — традиційного чи нового? «Ми маємо впорядкувати свій Український Всесвіт й освоювати Інтернет, освоювати соціальні мережі, точно розуміючи, що ми туди хочемо принести», — сказала Лариса ІВШИНА. Зрозуміло, без концептуалізації журналістики не обійтися. Про це говорив і професор кафедри зарубіжної преси та інформації факультету журналістики Йосип ЛОСЬ, який переконаний, що без «представників вищої ліги журналістики» вона просто перетвориться в кіч.
Жодна зустріч редактора зі студентами не проходить без діалогу. І хоча брак часу — а він відчувається на кожній такій зустрічі — не дав змоги поставити всі запитання, деякі підняті проблеми вдалося обговорити. Професор факультету журналістики Олександра Сербенська запитала у Лариси Івшиної, чи було легко увійти в журналістику й утвердитися у ній? Головний редактор «Дня», крім розповіді про свою родину, яка значною мірою вплинула на її формування як особистості, згадала і своїх друзів та колег-журналістів, які вважали себе «людьми мира». «А я говорила їм, що перш ніж бути людьми світу, треба стати українцями! Цей процес — незавершений, тому я намагаюся розвиватися разом зі своїми читачами. Я не завжди була такою, як зараз, не усвідомлювала всієї масштабності роботи, яку необхідно зробити, але мене вела інтуїція, бо я знала живу Україну, розумну й шляхетну», — зазначила Лариса ІВШИНА.
Найбільш цікавими виявилися запитання колег із Острога. Студентка Острозької академії Ірина Брох поцікавилася, як подолати «лінощі інтернет-простору», врятувавши автентичну журналістику? «Лінощі — рушій прогресу, бо люди завжди щось придумують, аби нічого не робити, — пожартувала головний редактор «Дня». — А якщо серйозно, то через кілька десятиліть газета буде справою обраних, а Інтернет стане схожим на Макдональдс. Звісно, ви не любите харчуватися фаст-фудом. Тому завжди запитуйте себе, чим ви годуєте свою голову?!»
Завершився майстер-клас запитанням про те, чи здатні українські журналісти засвоїти свободу? «Ми не вибираємо всієї свободи, яка у нас є, і не освоюємо її», — відповіла Лариса Івшина. Окрім того, головний редактор зазначила, що сьогодні нам необхідно повернути «культ розуму» й наситити інформаційний простір «свіжим інтелектом».

Оригінал: День

admin

Related Posts

Молодий хлопець підійшов до священика і сказав: Я до церкви – більше ні ногою! Священик запитав: Чому? На що той пояснив…

Пісні на Різдво

Підбірка віршів на Різдво

20 фраз, які змусять вашу дитину вас слухатися

No Comment

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *